Karl Lagerfeld

V současném světě haute couture je nepochybně tou nejvýraznější osobou mezi návrháři Karl Lagerfeld. Šedé vlasy a ohon, rukavice bez prstů a elegantní oblek doplněný o tmavé brýle jsou poznávací značkou této módní žijící legendy. Jak sám návrhář říká: „Jsem karikaturou sebe sama a mám z toho radost.“

Život samotného návrháře, je tak trochu opředen atmosférou tajemna. Narozen v Hamburku v rozmezí let 1933 -1938, média se o roku narození tohoto umělce stále dohadují, byl sám Karl Otto Lagerfeld členem vyšší vrstvy a právě díky tomu, se ve svých sedmnácti letech přestěhoval do Paříže, kde dokončil střední školu. Při svých studiích překvapil svým kreslířským talentem a nadáním pro módu.

Kariéru módního návrháře započala Lagerfeldova výhra ceny Woolmak Prize, soutěž pořádaná organizací International Wool Secretariat. Pro tuto příležitost navrhl kabát, který byl následně vyroben Pierrem Bailmanem, který byl talentem Lagerfelda ohromen a udělal z něj ihned svého asistenta. O tři roky později byl jmenován uměleckým ředitelem Maison Patou, kde dlouho nevydržel, díky až příliš elitnímu dodržování přísných pravidel haute couture. Začínající návrhář vystřídal za svoji kariéru mnoho módních domů, jako byla například značka Chloé nebo Fendi, než se dostal ke svému „životnímu snu“, značce Chanel.

V roce 1983 byl Lagerfeld osloven nabídkou, která se jen těžko odmítá. Byl povolán, aby obnovil zašlou slávu módního domu Chanel. Krok za krokem omladil návrhář image domu, upravil jeho pravidla, proměnil dvojté C na logo a udělal z něj ikonu, uctívanou dnes po celém světě. Luxus a elegance, se staly znovu symbolem pro dnes už legendární značku. Lagerfeld dosáhl toho, aby se módní dům Chanel znovu pyšnil tou nejvyšší značkou kvality, tedy oceněním haute couture.

Jeho pobuřující a často pro společnosti šokující výroky, jsou skutečně výzvou. Za své nemístné urážky se musí umělec často veřejně omlouvat, to ovšem nic nemění na tom, že toto neuctivé chování a návrhářova sebeironie mu dopomohla se stát uctívanou módní ikonou značky Chanel a stvořit i vlastní umělcovu značku.

Karl Lagerfeld, jako kreativní tvůrce a neúnavný umělec se nespokojil nikdy s úspěchy, které stále sklízí za své kolekce. Mimo návrháře, je i fotografem, filmařem, tvůrcem všech reklamních kampaní značky, pro které tvořil své návrhy. Je právem označován, jako vizionářský, eklektický, císař módy. Dokáže zachytit ducha doby, krásu minulosti a promítnout ji do přítomnosti, transformovat ji do spotřebního produktu a donutit společnost aby po něm toužila, potřebovala jej.

Zdroje obrázků a literatura:

  • TAGARIELLO, Maria Luisa. Legendární módní návrháři. 1. vyd. Praha: Slovart, s. r. o., 2014. 301 s. ISBN 978-80-7391-906-1