Yves Saint Laurent

Pokud milujete módu a parfémy, tak jste jistě už alespoň jednou zaslechli jméno slavného návrháře Yves Saint Laurent. Pokud jste ale zatím neměli tu čest, tak zaostřete zrak na následující slova.

Talentovaný návrhář Yves Saint Laurent

Roku 1936 se v Oranu v Alžírsku narodil Yves Saint Laurent do poměrně zámožné francouzské rodiny. Už od mládí projevoval velký cit pro módu, a proto nebylo divu, když získal vzdělání v pařížské Diorovské škole. V roce Diorovi smrti 1957, převzal teprve jednadvacetiletý Laurent post hlavního návrháře módního domu Dior. Yves Saint Laurent je bezprostředním nástupcem po Christianu Diorovi. Už v této době projevoval mladý návrhář jisté psychické problémy, ale i přesto si zachoval chladnou hlavu a s první kolekcí nazvanou „Trapéza“ (hrazda) sklidil velký úspěch. Už v této době byl často označován, jako „zázračné dítě francouzské módy“ a tomuto označení i mnohokrát ve svém životě dostál.

V módním domě Dior zůstal návrhář až do roku 1960. Pierre Bergé, byl klíčovou postavou v tvorbě a životě slavného návrháře. Spolu s ním založil svou vlastní značku a v ateliéru Rue Spontini začal.

Zrodila se legenda. Yves Saint Laurent s představením své první vlastní kolekce sklidil velký úspěch, který mezinárodní tisk roznesl do celého světa. Co je pro návrhářovu tvorbu především typické jeho neustále revolucionářství v ženském obleku. Změnil šatník tehdejší moderní ženy, zaměřil se na to, co opravdu žena dvacátého století potřebuje. Žena byla v jeho očích rovna mužům, oblékl svoji ženu do typicky mužských šatů. Halenky, saka, kalhotové kostýmy, to vše bylo v ženském šatníku Yves Saint Laurenta samozřejmostí.

Módní značka YSL

V roce 1962 si založil vlastní značku s módním domem v Paříži. Byl prvním návrhářem, který stvořil řadu pret-a-porter nejen jako levnější verzi vysoké módy haute couture, ale řadu s jasnou tvůrčí identitou. A tak se o necelé čtyři roky později zrodilo oblečení Yves Saint Laurent Rive Gauche. Řetězec butiků s mnohem levnějším zbožím, které bylo konečně dostupné pro širší klientelu. Oblečení s nádechem bohémství se stalo velmi populární a průkopnické. Yves Saint Laurent ze sebe udělal ideální objekt pro reklamu své značky, jako který málo jiný návrhář. Podobnou návrhářskou ikonou dnes je Karl Lagerfeld, který je hlavním návrhářem značky Chanel a vlastní i svoji vlastní značku parfému a oblečení, pojmenovanou po něm.