Christian Dior

„Jednoduchost, dobrý vkus a upravenost jsou třemi základy dobrého oblékání.“ 

Po druhé světové válce se móda postupně navracela do své dřívější podoby. To ale nebylo pro jednoho muže středního věku dost. S revolučním novým vzhledem přišel francouzský návrhář Christian Dior. Deset let stažených pasů a dokonalých siluet, od 40. let se vrátila do módy delší nadýchaná sukně, vysoko posazená a výrazná prsa a spadlá oblá ramena. Krinolíny a vyztužené korzety, které Poitret z módy na nějaký čas odstranil, se vrátily zpět. Po strohém stylu válečného období byl návrat dřívější extravagance a ženskosti příjemnou a osvěžující změnou, naopak pro jiné to byl trochu šok.

Jako mladý muž Christian Dior vystudoval v oboru politologie a později pomáhal svým rodičům v jejich umělecké galerii. Práce v módě mu byla ale bližší a od roku 1935 začal prodávat své vlastní módní skici. Své skici prodal i návrháři Robertu Piguetovi, u kterého v roce 1938 nastoupil, jako jeho asistent. Dalším zaměstnavatelem „začínajícího“ návrháře byl Luciena Lelonga, kde pracoval s kolegou a též budoucím módním tvůrcem Balmainem.

 

Po zkušenostech získaných u zmiňovaných módních velikánech, si roku 1946 otevřel Dior vlastní salon, za podpory textilního výrobce Marcela Boussaca. Tak začala jedna dekáda pracovitého a pečlivého Diora, který byl i přes své úspěchy skromný. Vzkřísil Paříž coby centrum haute couture a v roce 1957 pokryl polovinu pařížského trhu s vysokou módou. Měnící se siluety a typický diorovský styl princeznovských šatů si získal mnoho obdivovatelek a značka Dior se stala jednou z nejznámějších módních ikon dodnes.

Po smrti zakladatele legendárního „new looku“ převzal otěže módního domu Dior nadaný mladý návrhář Yves Saint Laurent a po něm Marc Jacobs, Gianfranco Ferré, John Galliano a neposledně pak Raf Simons. Přestože byl Christian Dior na vrcholu módního světa pouhých deset let, jeho odkaz je oproti jiným značkám nesmazatelný. Vliv jeho globální značky inspiroval mnoha dalších návrhářů.