Christian Dior

„Jednoduchost, dobrý vkus a upravenost jsou třemi základy dobrého oblékání.“ 

Po druhé světové válce se móda postupně navracela do své dřívější podoby. To ale nebylo pro jednoho muže středního věku dost. S revolučním novým vzhledem přišel francouzský návrhář Christian Dior. Deset let stažených pasů a dokonalých siluet, od 40. let se vrátila do módy delší nadýchaná sukně, vysoko posazená a výrazná prsa a spadlá oblá ramena. Krinolíny a vyztužené korzety, které Poitret z módy na nějaký čas odstranil, se vrátily zpět. Po strohém stylu válečného období byl návrat dřívější extravagance a ženskosti příjemnou a osvěžující změnou, naopak pro jiné to byl trochu šok.

Jako mladý muž Christian Dior vystudoval v oboru politologie a později pomáhal svým rodičům v jejich umělecké galerii. Práce v módě mu byla ale bližší a od roku 1935 začal prodávat své vlastní módní skici. Své skici prodal i návrháři Robertu Piguetovi, u kterého v roce 1938 nastoupil, jako jeho asistent. Dalším zaměstnavatelem „začínajícího“ návrháře byl Luciena Lelonga, kde pracoval s kolegou a též budoucím módním tvůrcem Balmainem.

 

Po zkušenostech získaných u zmiňovaných módních velikánech, si roku 1946 otevřel Dior vlastní salon, za podpory textilního výrobce Marcela Boussaca. Tak začala jedna dekáda pracovitého a pečlivého Diora, který byl i přes své úspěchy skromný. Vzkřísil Paříž coby centrum haute couture a v roce 1957 pokryl polovinu pařížského trhu s vysokou módou. Měnící se siluety a typický diorovský styl princeznovských šatů si získal mnoho obdivovatelek a značka Dior se stala jednou z nejznámějších módních ikon dodnes.

Po smrti zakladatele legendárního „new looku“ převzal otěže módního domu Dior nadaný mladý návrhář Yves Saint Laurent a po něm Marc Jacobs, Gianfranco Ferré, John Galliano a neposledně pak Raf Simons. Přestože byl Christian Dior na vrcholu módního světa pouhých deset let, jeho odkaz je oproti jiným značkám nesmazatelný. Vliv jeho globální značky inspiroval mnoha dalších návrhářů.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.